Lakierowanie proszkowe Katowice

Lakierowanie proszkowe Katowice

Malowanie i lakierowanie proszkowe Katowice

Często spotykane defekty w lakiernictwie, takie jak nierówności powierzchni czy nieestetyczne pęcherzyki powietrza na powłoce, są znanym problemem zarówno dla profesjonalistów wykonujących usługę lakierowania, jak i dla ich klientów. Przyczyny takich mankamentów mogą być różne. Wynikają one zarówno z wad proszku zastosowanego podczas produkcji, jak i z błędów popełnianych w procesie lakierniczym.


Zapoznaj się z najczęstszymi defektami w lakiernictwie. Skąd się biorą i które z nich są związane z pracą lakierni? Przekonasz się, dlaczego tak istotne jest to, by dobrze przemyśleć współpracę z firmą, która realizuje malowanie proszkowe. Katowice mają dostęp nie tylko do najwyższej jakości świadczonych przez nas usług, ale także profesjonalnego i perfekcyjnie zabezpieczonego transportu pomalowanych elementów.

Jeśli szukasz doświadczonego partnera, skontaktuj się z nami! To sprawia, że uzyskujemy powłokę o niezwykłej odporności na czynniki zewnętrzne i długotrwałą estetykę. Specjalizujemy się w lakierowaniu dużych serii oraz elementów wielkogabarytowych. Nasza dwustanowiskowa komora lakiernicza oraz unikalny w regionie piec polimeryzacyjny umożliwiają realizację nawet najbardziej wymagających projektów.

Zapraszamy do współpracy i poznania nas bliżej.

Niepożądane efekty procesie lakierowania proszkowego?


Niechciane efekty, które mogą być wynikiem lakierowania, obejmują różne defekty, takie jak wtrącenia, efekt „rybich oczu” czy skórki pomarańczy, igiełkowanie, zmatowienie, żółknięcie oraz efekt ramki. Poniżej opisujemy, na czym polegają te wady.


  • Wtrącenia to zanieczyszczenia i ciała obce widoczne w postaci grudek po wypieczeniu farby. Mogą one wynikać z niewłaściwego oczyszczenia elementu przed malowaniem lub zabrudzenia samego proszku w trakcie procesu aplikacji. Transport do kolejnych etapów malowania oraz wygrzewany pył z pieca to również potencjalne źródła grudek.
  • Efekt „rybich oczu” objawia się owalnymi lub okrągłymi zagłębieniami w powłoce, sięgającymi do samej powierzchni materiału. Przyczyny to zastosowanie farby o zbyt wysokiej wilgotności i niewłaściwe osuszenie powierzchni przed malowaniem. Dodatkowo, pozostałości oleju i wosku użyte podczas przygotowywania elementów mogą przyczynić się do powstawania „rybich oczu”.
  • Skórka pomarańczy charakteryzująca się chropowatością przypominającą skórkę pomarańczy powstaje w wyniku nieprawidłowej grubości powłoki, nieodpowiedniego ustawienia parametrów pistoletu malarskiego oraz stosowania wadliwej farby.
  • Igiełkowanie to nierówności w powłoce przypominające nakłucia igły. Powstają na skutek braku odgazowania substancji lotnych podczas utwardzania. Problem może pojawić się również w przypadku użycia zawilgoconego proszku lub zbyt grubo nałożonej powłoki.
  • Zmatowienie to efekt utraty połysku powłoki po wygrzaniu malowanych elementów, zazwyczaj o mlecznym odcieniu. Występuje, gdy farby proszkowe o różnym składzie chemicznym zostaną ze sobą zmieszane, a także gdy gazy gromadzą się w piecu.
  • Żółknięcie dotyczy powierzchni malowanych na biało uzyskujących bardziej żółty odcień niż wzornik użytego białego lakieru. Przyczyny to zbyt wysoka temperatura wygrzewania lub zbyt długi czas utwardzania, a także zbyt gruba warstwa nałożonej farby.
  • Efekt ramki, czyli zbieranie się farby na krawędziach i w narożnikach malowanego elementu, może wynikać ze zbyt dużej chmury proszku podczas nanoszenia lub zachowania nieodpowiedniej odległości pistoletu natryskowego od detalu.


Share by: